Färre starter så här långt

  • 4 jun 2024

Fem månader av 2024 är passerade och faktum är att tävlandet så här långt ligger efter förra året. Sportsligt ser året bra ut med Axel Elmblad som klubbens stora affischnamn.

Axel har ju nyligen gjort tre nya framträdande i landslaget i form av World Cup i såväl Schweiz som Italien. I övrigt hade klubbens elitlöpare framgångar i maj med 26:e plats i Tiomila och framför allt tredjeplacering i Stafettligan i Örebro genom Linus Lundberg, Emil Auselius och Axel Elmblad. De hade bara OK Ravinen och Stora Tuna före sig men IFK Göteborg och OK Linné efter.

Övriga insatser har återgetts tidigare i så kallade helgreferat varför vi går över till lite statistik. Under maj gjordes 166 starter fördelat på 29 i ungdoms-, 13 i junior-, 40 i senior-, 57 i +35-klasser samt 27 på öppna banor.

Totalt har klubbens aktiva efter fem månader gjort 533 starter, och det kan jämföras med 588 samma tid i fjol.

Nedan följer hemsidans speciella ligor och meste vinnare är icke oväntat Håkan som skuggas av Thomas, Carina och Erén.

Axel har gjort flest starter, 19, och som fyra hittas Erén med 17. Hon har visat enorm hög jämnhet och aldrig varit sämre än fyra. Hon toppar därmed topp-5-ligan med tre placeringar fler än Carina som har Axel och Håkan flåsande i hälarna.

Nu är OL-året inne i sommarmånaderna som präglas av sprint eller flerdagars. Totalt visar klubben hög klass och många godbitar är att se fram emot..!

/ Sölve Andersson

 

LIGASTÄLLNING EFTER MAJ

Flest segrar: Håkan Svensson 12, Thomas Albinsson 10, Carina Svensson 9, Erén Lång Albinsson 8, Axel Elmblad 4, Fredrik Johansson 3, Mathias Gylling 2, Maja Nylund 2, Sara Ohlin 2, Filip Trofast 2, Kenneth Waltersson 2, Katarina Östberg 2.

Flest topp-5-placeringar: Erén Lång Albinsson 17, Carina Svensson 14, Axel Elmblad 13, Håkan Svensson 13, Maja Nylund 11, Thomas Albinsson 10, Astrid Nilsson 7, Sara Ohlin 6, Ina Skalberg 6, Maria Andersson 5, Fredrik Johansson 5, Svante Nilsson 5, Salomon Bjuvensjö 4, Ronnie Bjuvensjö 3, Astrid Grahn 3, Olaf Lenart 3, Stina Nilsson 3, Mats Nylund 3, Leif Söderlind 3, Filip Trofast 3, Kenneth Waltersson 3, Katarina Östberg 3.

Flest 6–10-placeringar: Sölve Andersson 7, Axel Elmblad 6, Ottilia Albinsson 5, Arne Andersson 5,  Edith Nilsson 5, Ina Skalberg 5, Stina Nilsson 4, Astrid Grahn 3, Johan Runesson 3.

Flest starter: Axel Elmblad 19, Linus Lundberg 18, Carina Svensson 18, Erén Lång Albinsson 17, Maja Nylund 16, Sara Ohlin 15, Håkan Svensson 14, Magnus Trofast 14, Thomas Albinsson 12, Sölve Andersson 12, Stina Nilsson 12, Ina Skalberg 12, Filip Trofast 11, Maria Andersson 10, August Grahn 10, Anton Gunnarsson 10, Victor Hörnquist 10, Oliwer Lundberg 10, Astrid Nilsson 10, Svante Nilsson 10.