Hoppa till sidans innehåll

Över 100 har sprungit SM

18 OKT 2021 19:02
Vi fortsätter den historiska summeringen med statistik från SM (svenska mästerskapen). Faktum är att 102 medlemmar deltagit i något SM med karta och kompass.
  • Skapad: 18 OKT 2021 19:02

Veteran-SM är inte inräknat och inte heller OL-skytte då det varit svårt att hitta alla listor för dessa grenar. Däremot finns USM inräknat.

Meste SM-orienteraren är inte oväntat Håkan Svensson, som ju varit klubben trogen under alla år. Han är 20 starter före Carina Svensson. Trea är Amanda Leo, men hon hotas allvarligt av Emil Auselius och Filip Trofast, vilka bara är ett lopp efter sedan sprint-SM sprungits gångna helgen.

För att inte göra den här summeringen för lång återkommer jag med fördelningen av medaljer i nästa artikel. Så, ha tålamod i väntan på nästa ”godispåse”..!

Flest starter i SM-tävlingar

Totalt: Håkan Svensson 69, Carina Svensson 49, Amanda Leo 31, Emil Auselius 30, Filip Trofast 30, Jakob Andersson 28,  Isak Bergman 27, Amanda Hansson 27, Agnes Leo 24, Henrik Andersson 21, Axel Elmblad 21, Moa Hansson 21, Jan-Olof Eriksson 19, Torbjörn Johansson 17, Karolina Karlsson 16, Amelia Skalberg 16, Jonny Nilsson 15, Anton Gunnarsson 14, Robert Karlsson 14, Mats Nord 14, Mats Abrahamsson 13, Elsa Andersson 13, Fredrik Johansson 13, Linnea Skalberg 13, Rickard Svensson 13, Maria Andersson 11, Rasmus Leo 11, Björn Andersson 10, Ragnar Collryd 10, Mikael Hansson 10.

Långdistans: Håkan Svensson 13, Carina Svensson 12, Jan-Olof Eriksson 8, Mats Abrahamsson 6, Isak Bergman 5, Emil Auselius 4, Amanda Hansson 4, Mats Nord 4, Filip Trofast 4, Jakob Andersson 3, Maria Andersson 3, Anton Gunnarsson 3, Moa Hansson 3, Agnes Leo 3, Amanda Leo 3, Rickard Svensson 3, 

Medeldistans: Emil Auselius 5, Axel Elmblad 5, Filip Trofast 5, Amanda Hansson 4, Agnes Leo 4, Henrik Andersson 3, Jakob Andersson 3, Anton Gunnarsson 3, Amanda Leo, 3, Carina Svensson 3.

Kortdistans: Håkan Svensson 7, Isak Bergman 3, Carina Svensson 3, Karolina Karlsson 2, Niclas Nilsson 2.

Sprint: Emil Auselius 6, Amanda Leo 5, Filip Trofast 5, Axel Elmblad 4, Moa Hansson 4, Anton Gunnarsson 3, Amanda Hansson 3, Agnes Leo 3.

Ultra: Carina Svensson 5, Håkan Svensson 5, Jakob Andersson 4, Isak Bergman 4, Mats Abrahamsson 3, Jan-Olof Eriksson 3, Amanda Leo 3.

Natt: Håkan Svensson 18, Carina Svensson 12, Isak Bergman 6, Jakob Andersson 5, Mats Nord 5, Jan-Olof Eriksson 4, Karolina Karlsson 4, Amanda Leo 4, Elsa Andersson 3, Henrik Andersson 3, Amanda Hansson 3, Robert Karlsson 3, Agnes Leo 3, Jonny Nilsson 3, Amelia Skalberg 3, Filip Trofast 3.

Stafett (inkl sprintstaf.): Håkan Svensson 23, Torbjörn Johansson 14, Carina Svensson 11, Mikael Hansson 10, Amanda Leo 10, Björn Andersson 8, Henrik Andersson 8, Jakob Andersson 8, Emil Auselius 8, Ragnar Collryd 8, Fredrik Johansson 8, Fredrik Collryd 7, Amanda Hansson 7, Jonny Nilsson 7, Mats Nylund 7, Filip Trofast 7, Isak Bergman 6, Axel Elmblad 6, Moa Hansson 6, Robert Karlsson 6.

USM: Elsa Andersson, Henrik Andersson, Emil Auselius, Anton Gunnarsson, Amanda Hansson, Moa Hansson, Amelia Skalberg, Linnea Skalberg, Filip Trofast alla 4, Andreas Kaverén, Agnes Leo, Jonny Nilsson, Håkan Svensson alla 3.

Skribent: Sölve Andersson
E-post: This is a mailto link

Hittaut  

 

Postadress:
Bredaryds SOK - Orientering
Ringvägen 26
33371 Bredaryd

Besöksadress:
Ringvägen 26
33371 Bredaryd

Kontakt:
Tel: 0709848792
E-post: This is a mailto link

Sponsorer


Bredaryd

Elajo

RapidPRF

Talent Plastics

Smålänningen

Ewes
Nyby
Metall AB Källström Nilsson
Winsth Golv
Värnamo Energi